Czy wiecie jak poprawnie przygotować plik zawierający listę gości do zaproszeń personalizowanych? Wydaje się to być bardzo proste, ale drukarnie mają dość surowe wytyczne, których trzeba przestrzegać. Źle przygotowany plik może zostać odrzucony, cofnięty do poprawki – co wydłuża czas realizacji zamówienia, lub co gorsza – przyjęty. Wtedy personalizacja zostanie umieszczona w takim stanie, w jakim była ona przedstawiona w pliku.
O czym musicie pamiętać?
- plik przygotujcie w arkuszu kalkulacyjnym (Microsoft Excel, arkusz kalkulacyjny Open Office – darmowy);
- plik zapiszcie w rozszerzeniu .xls (Microsoft Excel) – jeśli plik przygotowujecie w arkuszu kalkulacyjnym Open Office, należy podczas zapisywania pliku, rozwinąć listę z typami plików i wybrać opcję – Microsoft Excel (.xls);
- lista gości może zawierać TYLKO! imiona i nazwiska gości – lub imiona i nazwiska gości poprzedzone zwrotami grzecznościowymi, takimi jak: Sz. P., W. P.;
- nie umieszczajcie na liście numerów – to robi za Was automatycznie program;
- nie umieszczajcie napisu „Lista Gości”;
- listę tworzycie w kolumnie „A” lub „A” i „B” – dokładnie przedstawione jest to niżej;
- jedna komórka (okienko) w programie oznacza jedno zaproszenie, a dokładniej, jedną linię w zaproszeniu – każde zaproszenie potrzebuje jednej lini do wypełnienia lub dwóch – dokładnie przedstawione jest to niżej;
- imiona i nazwiska gości muszą być odmienione w bierniku – np.: Annę Kowalską (nie: Anna Kowalska), ponieważ zapraszam Annę Kowalską;
•
JAK WPISAĆ NA LISTĘ JEDNĄ OSOBĘ:
Jeśli zapraszacie jedną osobę, umieszczacie jej imię i nazwisko w pierwszej kolumnie (A) i w jednej komórce – nie rozdzielajcie imienia i nazwiska na dwie komórki!
•
JAK WPISAĆ NA LISTĘ DWIE OSOBY O RÓŻNYCH NAZWISKACH:
Jeśli zapraszacie dwie osoby o różnych nazwiskach, trzeba będzie umieścić je na zaproszeniu w dwóch wersach – ponieważ w jednym się nie zmieszczą. Należy wtedy pierwsze imię i nazwisko umieścić w komórce pierwszej kolumny (A) a drugie w komórce obok, w drugiej kolumnie (B). Drugie imię i nazwisko musi zostać poprzedzone spójnikiem „i” – jeśli tego nie zrobicie, literki zabraknie również na zaproszeniu.
•
JAK WPISAĆ NA LISTĘ MAŁŻEŃSTWO O WSPÓLNYM NAZWISKU:
Zapraszając małżeństwo z wspólnym nazwiskiem, należy oba imiona i nazwisko umieścić w jednej komórce pierwszej kolumny (A). Jeśli imiona i nazwisko są wyjątkowo długie, np.: Aleksandrę i Aleksandra Woronowiczów, także mogą nie zmieścić się w jednym wersie. Bezpiecznie jest wtedy samo nazwisko umieścić w komórce obok w drugiej kolumnie (B) a imiona pozostawić w kolumnie pierwszej (A).
•
JAK WPISAĆ NA LISTĘ MAŁŻEŃSTWO Z DZIEĆMI?
W przypadku małżeństwa z dziećmi, rozdzielić trzeba imiona i nazwisko oraz dzieci na dwa wersy. W pierwszym wersie, czyli w komórce pierwszej kolumny (A) należy wpisać imiona i nazwisko małżeństwa. W drugim wersie natomiast, czyli w komórce obok w kolumnie drugiej (B) należy umieścić dzieci – to już Wasza decyzja czy wpisujecie imiona dzieci (jeśli jest ich dużo, mogą się nie zmieścić) czy po prostu frazę: ” z dziećmi”. Oczywiście przyimek „z” musi także znaleźć się w tej komórce.
•
JAK WPISAĆ NA LISTĘ GOŚCIA Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ?
Umieszczając na liście gościa z osobą towarzyszącą, należy w komórce pierwszej kolumny (A) umieścić imię i nazwisko gościa, a w komórce obok w drugiej kolumnie (B) frazę: „z Osobą towarzyszącą”.
PAMIĘTAJCIE!
- kolumna pierwsza (A) oznacza pojedynczy lub górny wers w zaproszeniu;
- kolumna druga (B) oznacza drugi wers w zaproszeniu;
- wszystko co wpiszecie w treści listy gości, zostanie wydrukowane – dlatego sprawdźcie dokładnie czy nie zrobiliście błędu, poprawnie odmieniliście imiona i nazwiska, czy nie zapomnieliście o przyimkach i spójnikach albo czy nie dopisaliście czegoś nadprogramowo.